Jak myć ręce?

ODCINEK #4

Bibi i Nini przemierzają puste korytarze szkoły. Nigdzie nikogo nie ma! Niespodziewanie okazuje się, że na sali gimnastycznej czeka na nich towarzystwo…

To Pani Piłka, która zwraca naszym bohaterom uwagę, że nie powinni jej dotykać gołymi rękami. Czy Bibi i Nini powinni umyć ręce zgodnie z uwagami Pani Piłki? Czy mają zignorować jej wskazówki? Napiszcie w komentarzach, jak powinna potoczyć się dalej ta historia – a my ją poprowadzimy zgodnie z popularniejszym stanowiskiem. Każde zachowanie bohaterów będzie miało swoje konsekwencje w przyszłości!

Piłka zwróciła się do naszych bohaterów z poleceniem, by umyli ręce. Ale czy wiecie jak należy to prawidłowo zrobić?

Wiecie już, że groźne mikroorganizmy dostają się na nasze dłonie wieloma drogami (zob. Bibi, Nini i tajemnica pustej szkoły #2) i że przekazujemy je sobie, gdy się witamy lub używamy tych samych przedmiotów. Pani Piłka była używana przez wiele osób podczas szkolnych rozgrywek. Czy zaraz po jej dotknięciu Bibi i Nini powinni umyć ręce?

Jak często należy to robić?

Odpowiedź brzmi – za każdym razem, kiedy je zabrudzimy! Groźne mikroorganizmy potrafią przetrwać poza organizmem człowieka nawet kilkadziesiąt godzin. Im szybciej umyjemy ręce, tym mniejsza jest szansa, że przekażemy zarazki innym. Ręce powinniśmy myć od razu po powrocie do domu, zabawie ze zwierzętami czy wyjściu z toalety. Bardzo ważne jest dokładne umycie rąk przed jedzeniem, żeby bakterie i wirusy nie dostały się do wewnątrz organizmu razem z posiłkiem.

Jak dokładnie myć ręce?

Z badań wynika, że aż 95% ludzi myje ręce zbyt krótko! Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ręce powinno się myć
przez co najmniej 30 sekund (można w tym czasie zaśpiewać dwa razy refren ulubionej piosenki). Ręce należy myć używając mydła, pod letnią lub chłodną (ale nie zimną!) wodą.

Na filmie możecie obejrzeć, jak prawidłowo myć ręce, metodą zalecaną przez Światową Organizację Zdrowia.

Materiały edukacyjne zostały opracowane przez zespół BioCentrum Edukacji Naukowej w ramach projektu „Eksperymentuję w naukowym laboratorium”, współfinansowanego ze środków Biura Edukacji m. st. Warszawy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *