Epidemia czy pandemia

ODCINEK #3

Bibi i Nini postanawiają dostać się do szkoły. Na drzwiach budynku wisi jednak kartka o zagadkowej treści…

Co oznacza pandemia koronawirusa?

Podczas epidemii dużo osób na danym terenie choruje na tę samą chorobę w tym samym czasie. W Polsce co roku późną jesienią mówi się o „epidemii grypy” – wtedy też, jak na pewno zauważyliście, dużo uczniów nie przychodzi do szkoły z powodu choroby.

➡️ Pandemia to epidemia na bardzo dużą skalę, kiedy ludzie chorują na tę samą chorobę w wielu rejonach świata jednocześnie.

Co to właściwie znaczy?
Pandemia pochodzi od greckich słów: pan – wszyscy i demos – ludzie. Czyli mówimy o czymś, co dotyczy na raz wszystkich ludzi na świecie.

Czy wiesz, że…
Najbardziej śmiercionośną pandemią okazała się grypa hiszpanka. Miała miejsce zaraz po pierwszej wojnie światowej w latach 1918-1920. Zachorowało na nią 5️⃣0️⃣0️⃣ milionów osób czyli 1/3 wszystkich żyjących wtedy na Ziemi ludzi!

Choroba wywołana przez koronawirusa nie jest na szczęście aż tak zakaźna i groźna jak grypa hiszpanka, ale na razie nie mamy na nią żadnego lekarstwa ani szczepionki.

Kto ustala kiedy jest epidemia a kiedy pandemia?
O uznaniu choroby za epidemię decydują lokalne władze (np. polski rząd). Wprowadzają one wtedy tak zwany: stan zagrożenia epidemiologicznego i mogą zamknąć na jakiś czas kina, szkoły czy restauracje, jak stało się w tym roku z powodu
epidemii koronawirusa.

O tym, czy sytuacja jest wystarczająco groźna i czy dotyczy odpowiedniej liczby państw, by nazwać ją pandemią, decyduje World Health Organization (WHO) – Światowa Organizacja Zdrowia. Organizacja ta stara się chronić zdrowie ludzi na całym świecie – prowadzi badania i monitoruje stan zdrowia mieszkańców różnych państw.

Pandemia koronawirusa
11 marca 2020 Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii wywołany przez koronawirusa. Spowodowało to, że wiele państw zamknęło szkoły, urzędy, a często nawet granice (do Polski mogą przylatywać jedynie obywatele polscy, którzy podczas zamknięcia granic, przebywali w innych krajach).

Materiały edukacyjne zostały opracowane przez zespół BioCentrum Edukacji Naukowej w ramach projektu „Eksperymentuję w naukowym laboratorium”, współfinansowanego ze środków Biura Edukacji m. st. Warszawy.Możliwość komentowania jest wyłączona.