Czym się różni wirus od bakterii?

ODCINEK #10

W poprzednim odcinku Bibi i Nini trafili do szkolnej pracowni biologicznej, gdzie poznali Pana Mikroskopa. W dzisiejszym odcinku zapytają go jaki zarazek wywołał pandemię COVID-19. Czy to wirus czy bakteria. I czym właściwie one się różnią.

Wirusy to cząsteczki zakaźne złożone z materiału genetycznego (DNA lub RNA) i otoczki białkowej. Nie są żywe! – w przeciwieństwie do bakterii nie są zbudowane z komórek, nie mają własnego metabolizmu. Bakterie są małymi organizmami złożonymi z pojedynczych komórek. Są żywe! – samodzielnie oddychają, uzyskują energię i rozmnażają się. Choroby wywoływane przez bakterie – np. angina, borelioza, tężec, gruźlica – leczy się za pomocą antybiotyków – leków hamujących wzrost i podziały bakterii. Jeśli któś z  nas leczył się kiedyś antybiotykami, to na pewno pamięta, że lekarz kazał jeść wtedy jogurty albo specjalne kapsułki – probiotyki, w których znajdują się dobre dla nas bakterie. To dlatego, że antybiotyki ograniczają wzrost nie tylko „złych” bakterii, ale też tych „dobrych”, które są dla nas niezbędne i jeśli będzie ich za mało możemy łatwo zachorować na inną chorobę i mieć wiele innych kłopotów zdrowotnych. Choroby wirusowe najczęściej leczymy objawowo – podajemy np. syrop na kaszel – ale w większości przypadków i tak musimy poczekać aż same przejdą. Antybiotyki niestety na nie nie działają. Dlatego nie należy brać antybiotyków jeśli mamy grypę (czy koronawirusa) – niestety nie pomogą.  Na szczęście na wiele takich chorób mamy szczepionki.

Więcej ciekawych rzeczy na temat wirusów i bakterii dowiecie się z materiałów przygotowanych przez zespół BioCEN zamieszczonych poniżej.

A już w piątek odpowiemy na pytanie, czy wszystkie wirusy są złe.Możliwość komentowania jest wyłączona.